The Bishop Macdonell Catholic High School Class of 2022 was recognized at the Basilica of Our Lady Immaculate last night.
Principal Steve Gulyas and Vice Principal Valerie Marks celebrated a graduating class of near 170 students.
The following Awards and Scholarships were presented to graduates:
THE ROBERT HAWORTH CONSERVATION SCHOLARSHIP
Kayah Adamuszewski
THE TIMOTHY SMITH (CLASS OF '71) BURSARY
Paolo Arana
THE MARY PHELAN SCHOLARSHIP
Ella Barr
THE FATHER DIEMERT MEMORIAL AWARD
Emily Berlinghoff
LIVING THE CATHOLIC FAITH COMMUNITY AWARD
Matthew Brown
THE BISHOP MACDONELL ALUMNI ASSOCIATION SPIRIT AWARD
Matthew Brown
THE 2021 SCHULICH LEADER SCHOLARSHIP NOMINEE
Frances Bui
THE DAVID DELLA CROCE SCHOLARSHIP AWARD
Frances Bui
THE BISHOP MACDONELL FACULTY AWARD
Daniel Charbonneau
UNIVERSITY OF TORONTO NATIONAL BOOK AWARD
Tejaswini Chauhan
THE LORETTO SISTERS' AWARD OF EXCELLENCE
Tejaswini Chauhan
SPECIALIST HIGH SKILLS MAJOR ACHIEVEMENT AWARD
Evan Chaytor
RETIRED TEACHERS DISTRICT 31 BURSARY
Evan Chaytor
THE GUELPH WISH FUND FOR CHILDREN AWARD
Will Cherry
THE WELLINGTON CATHOLIC TEACHERS AWARD
Meghan Claerbout
THE BISHOP MACDONELL POSITIVE MINDSET AWARD
Brody Crampton
THE RUTH KENNY SCHOLARSHIP AWARD
Kate Cummings
THE HUGH DOUGLASS AWARD
Quinn Donaghey
THE SCHNURR SCHOLARSHIP FOR MATHEMATICS, SCIENCE AND TECHNOLOGY
Kailer Dunlop
CHRISTIAN LIFE AWARD
Mariana Espinosa
THE MUSLIM SOCIETY AWARD
Nia Fadero
THE KNIGHTS OF COLUMBUS SERVICE AWARD
Nia Fadero
THE NOTRE DAME/LORETTO CLASS OF '58 AWARD OF MERIT
Jamie Fraser
THE BRIAN ANDRES SCHOLARSHIP AWARD
Stephan Funkenhauser
THE DOCUMENT IMAGING PARTNERS SCHOLARSHIP
Luca Ghizzardi
THE CLASS OF 2021 VALEDICTORIAN AWARD
Luca Ghizzardi
THE PHIL DI NUCCI THEATRE AWARD
Chloe Gierling
THE CELTIC “KINDNESS MATTERS” AWARD
Luc Gignac
ROBERT AND MARY SUTHERLAND MEMORIAL AWARD
Salome Guerra Marin
THE MATTHEW FUNKENHAUSER AWARD
Nicolas Hamilton
THE BISHOP MACDONELL FACULTY AWARD
Brooklyn Hartog
THE EUCLID MATHEMATICS CONTEST CERTIFICATE OF DISTINCTION AWARD David Hood
THE MCCARTHY GROUP SCHOLARSHIP
David Hood
THE GUELPH TRILLIUM ROTARY FRED BLACK SCHOLARSHIP
Jack Howden
THE ALFRED CUTAJAR SCHOLARSHIP AWARD
Kelton Howe
THE VALERIOTE AWARD
Olivia Howse
THE GUELPH LIONS CLUB CREATIVE WRITING AWARD
Ainslie Ireland
THE TIMOTHY SMITH (CLASS OF ’71) BURSARY
Morgan Kennedy
THE ANDREA VLASVELD SCHOLARSHIP AWARD
Rebecca Liu
THE FATHER DAVID COTE (CLASS OF '58) CHRISTIAN LEADERSHIP AWARD
Raeanne Maggiolo
THE CELTIC FOOTBALL BOOSTER CLUB SCHOLARSHIP
Jackson Malone
THE JOHN A. HOURIGAN AWARD
Alyssa Manfini
THE THERESA MILLER FAMILY LIFE AWARD
Brayden Mathia
THE DIOCESE OF HAMILTON AWARD
Grace Munaro
THE FATHER FOGARTY CATHOLIC STUDENT AWARD
Grace Munaro
THE PRIME CARE PHARMACY (ARBORETUM) AWARD
Gabby Myszka
THE FUTURE FUND SCHOLARSHIP AWARD
Oluwamisimi Oluwole
THE GARY TATUM ROTARY ACHIEVEMENT AWARD
Oluwamisimi Oluwole
THE RAJINDER MAMMOLITI SCHOLARSHIP AWARD
Julia Pereira do Amaral
MYOWORX PHYSIOTHERAPY AWARD OF EXCELLENCE IN HEALTH SCIENCES
Brianna Pham
GUELPH AND DISTRICT HOME BUILDERS ASSOCIATION AWARD
Owen Piercey
THE HOMELIFE REALTY (GUELPH) SCHOLARSHIP
Zachary Pollard
THE BISHOP MACDONELL ALUMNI ASSOCIATION SPIRIT AWARD
Unjal Prahan
THE ERIC GOEGAN SCHOLARSHIP AWARD
Chloe Seberras
THE DUMFRIES MUTUAL INSURANCE AWARD
Samantha Stamp
THE DR. R.N. PANDEY MEMORIAL AWARD FOR SCIENCE EXCELLENCE
Grace Stocker
THE BISHOP MACDONELL FACULTY AWARD
Madeline Tavares
THE BRUNO VADALA MEMORIAL AWARD
Kylee Tracey
THE BENTLEY MITCHELL AWARD
Kylee Tracey
THE ANGELO AND RINA LONGO AWARD
Christine Trinh
THE LIEUTENANT GOVERNOR'S COMMUNITY VOLUNTEER AWARD
Christine Trinh
DON AND ANN ESTILL MEMORIAL SCHOLARSHIP
Christine Trinh
THE CELTIC FOOTBALL BOOSTER CLUB SCHOLARSHIP
Charles Trollip
THE KNIGHTS OF COLUMBUS SERVICE AWARD
Charles Trollip
THE BISHOP MACDONELL POSITIVE MINDSET AWARD
Martina Vair
THE IODE VICTORIA CHAPTER (ENGLISH) SCHOLARSHIP
Amelia Waters
THE ST. JOSEPH PARISH PASTORAL AWARD
Cassandra Zaborowski